
Wraz ze wzrostem popularności urządzeń wykorzystujących technologię bezprzewodową zwiększa się zapotrzebowanie na pracę alpinistów przemysłowych. Jednak nie jest to praca dla każdego. Poza brakiem lęku wysokości należy posiadać także inne cechy i kompetencje.
Kondycja fizyczna
Praca na wysokościach jest niesłychanie wyczerpująca i wymaga dobrego przygotowania fizycznego. W większości przypadków wymagane jest spędzenie kilku godzin dziennie na wspinaniu się i schodzeniu z wysokich wież. Braki kondycyjne mogą spowodować, że jej wykonywanie będzie po prostu niemożliwe.
Procedury bezpieczeństwa i ratownictwo
Wiele firm wymaga, aby kandydat ukończył specjalny kurs, podczas którego zdobędzie lub pogłębi swoją wiedzę nie tylko w obszarze techniki wspinaczki, ale również na temat procedur bezpieczeństwa oraz technik ratowniczych. Praca na wysokościach należy do najbardziej niebezpiecznych, a wypadki nie należą do rzadkości. Dlatego wiedza jak się zachować w krytycznych sytuacjach jest niezbędna.
Znajomość podstaw elektroniki
Do zadań alpinisty przemysłowego należy naprawa lub wymiana niewłaściwie pracujących elementów elektronicznych. Kandydat powinien zatem posiadać przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie. Powinien być w stanie zdiagnozować przyczynę usterki oraz co najmniej podjąć próbę naprawy. Dlatego warto zadbać o kompetencje i praktykę w tym obszarze. Będzie to bardzo pomocne dla kandydatów chcących zostać profesjonalistami w tym fachu.