
Zawód alpinisty przemysłowego nie należy do najłatwiejszych. Nie każdy może go uprawiać. Od kandydatów wymagane są odpowiednie warunki psycho-fizyczne oraz ukończenie profesjonalnego kursu.
Praca na wysokościach przyciąga jednak coraz więcej osób.
Dzieje się tak za sprawą jej zalet. Jakich?
1. Praca związana z pasją
Niezwykle kuszący w zawodzie alpinisty przemysłowego jest fakt, że bardzo często jest to praca rodząca się z pasji. Osoby, które w wolnym czasie wspinają się po skałach, na co dzień wspinają się w górę wieżowców, tym samym trenując przed kolejnymi wyprawami.
2. Praca w ruchu
Zawód alpinisty przemysłowego jest idealny dla osób, które nie wyobrażają sobie siedzenia 8 godzin dziennie za biurkiem i przed komputerem. Praca na wysokości to praca w ruchu i na świeżym powietrzu.
3. Zarobki
Nie bez znaczenia w pracy alpinisty przemysłowego są wysokie zarobki, które potrafią dojść nawet do 400 zł za dzień pracy. Nie należy jednak zapominać, że w zawodzie tym istotne jest doświadczenie i to ono w dużej mierze decyduje o kwocie wynagrodzenia.
4. Kształtowanie sprawności
Zawód alpinisty nie tylko wymaga dużej sprawności i odpowiednich cech fizycznych oraz stanu zdrowia, ale też wspomnianą sprawność kształtuje. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie osoby go wykonującej stale pracują. Wzrasta także sprawność umysłowa, ponieważ alpinista musi być nieustannie skoncentrowany na powierzonym zadaniu. Musi również być przygotowany na szybką reakcję w przypadku nieprzewidzianej sytuacji.
5. Satysfakcja z pracy
Praca na wysokościach daje dużo satysfakcji, ponieważ osoba ją wykonująca widzi efekty swojej pracy. Zawód ten wiąże się nie tylko z myciem okien. ( Zobacz wpis: ’’Praca alpinisty to nie tylko mycie okien wieżowców’’). To ciągłe wyzwania, wymagające natychmiastowego dostosowania się do zmieniającej się sytuacji i pogody. Niejednokrotnie bez interwencji alpinisty mogłoby dojść do wypadku zagrażającego zdrowiu, a nawet ludzkiemu życiu.